Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Магла на патиштата, намалена видливост од 50 до 100 метри

Сообраќајот на патиштата се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на патните правци Велес – Катланово, Куманово – Крива Паланка и Виница – Берово.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.