Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

УХМР издаде метео предупредување: Снег во делови од Македонија, а потоа голема промена

Поради спуштање на постудена воздушна маса во ноќните часови и утре претпладне врнежите од дожд ќе преминуваат во снег и на повисоките места особено на југозападот и Пелагонија иако ќе се послаб интензитет.

Потоа следува период на стабилно време со услови за појава на утринска магла по котлините.

Прогноза за 13.01.2020
Минимална температура: -5°C до 3°C
Максимална температура: 3°С до 9°C
Сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб претежно северен ветер. Во котлините со ќе има услови за појава на утринска магла.

Прогноза за 14.01.2020
Минимална температура: -7°C до 1°C
Максимална температура: 4°C до 11°C
Сончево со мала до умерена локална облачност, по одделни котлини со услови за појава на утринска магла.

Прогноза за 15.01.2020
Минимална температура: -4°C до 2°C
Максимална температура: 6°C до 13°C
Сончево со мала до умерена локална облачност, по одделни котлини со услови за појава на утринска магла.