13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Љубов

Водич за добар секс

Добриот секс не паѓа од небо и не може да се доживее без напор. Се што работиме, мислиме, јадеме, се одразува на влијанието на сексот како на добар, така и на лош начин.

Дознајте ги следните 5 најдобри и најлоши совети кои може да ви користат во вашиот сексуален живот.

Добра петорка

1. Се што ве потсетува на окситоцин ( Хормон на среќа ) е добро. Затоа, бакнување, милување, насмевки, комплименти, нежниот допир – сето тоа влијае на сексуалното расположение.

2. Намалување на вежбањето, особено кај жените кои имаат тешкотии да стигнат до оргазам. Премногу или помалку вежбање може да влијае на сексуалниот живот.

3. Чоколада, во вашите усни и мисли. Тоа е докажано дека се работи само за плацебо ефект, иако тоа е мала услуга за добро расположение дека чоколадата го стимулира, и има природен стимуланс кој доаѓа од какао.

4. Промени. Стимулансии во мозокот се активираат кога одиме на нови места, се чувствуваат нови вкусови, звуци и мириси. Затоа  сексот е секогаш подобар на одмор отколку дома.

5. Не ја заборавајте еволуцијата: тоа е потреба да се репродуцираа и да се поттикнат  љубовниците.

Лоша петорка

1.Алкохол и дрога: Алкохолот е голема илузија. Прво, се опуштате, но подоцна доаѓа до неспособност за било каков вид на секс, па дури и уживање во тоа. Екстазите се исто така негативен ефект, особено за посилниот пол, бидејки шансите за ерекцијата се намалуваат за 40 отсто.

2. Премногу или премалку храна го убива либидото.

3. Тешка порнографија – само за жените.

4. Апстракција – за жени. За разлика од мажите кога тие се подготвени за секс ништо не може да ги запре, жените во тој случај лесно може да се повлечат од патот кон задоволството (плачење на бебињата, заѕвонување на телефоните ).

5. Голем стрес поради пари и работни места, особено за мажи кои имаат проблеми со ерекција во ситуацијата кога бизнисот не ќе успее.

Ако постои некое општо правило – тогаш се мисли “премногу, премногу, наскоро” може да го уништи вашето сексуално здравје.

Добрата вест: мозокот, секоја клетка во нашето тело, нашите мисли и емоции – може се да променат. Сексот е чудна хемија :).