Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговорите со ЕУ

Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Јоханес Хан го поздрави гласањето на Бундестагот за почеток на преговорите со ЕУ во октомври за Северна Македонија и за Албанија.

„Многу го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за отпочнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија во октомври. Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформите во Западен Балкан и за кредибилитетот на ЕУ!“, напиша Хан на Твитер.

Пратениците на Бундестагот изгласаа владата да пристапи кон отворање на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија во октомври. „За“ почеток на преговорите со нашата земја гласаа 476 пратеници, против гласаа 122, а 16 беа воздражани.

Loading…


Во тренд…