Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Од среда драстично зголемување на температурите: Еве за кога е најавен и пороен дожд

Утре се уште ќе има зголемена облачност со локални врнежи од дожд.

Претпладне променливо облачно со локални врнежи од дожд, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде повремено ќе засилува.

Од среда следува период на многу топло време. Во среда и четврток попладне ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд со грмежи.

Прогноза за 31.07.2019
Минимална температура: 11°C до 19°C
Максимална температура: 29°С до 37°C
Претежно сончево и топло, попладне со изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ=9

Прогноза за 01.08.2019
Минимална температура: 11°C до 20°C
Максимална температура: 31°C до 39°C
Претежо сончево и многу топло, попладне со изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. УВ=9

Прогноза за 02.08.2019
Минимална температура: 12°C до 21°C
Максимална температура: 32°C до 40°C
Сончево и многу топло со слаб до умерен јужен ветер. УВ=9