28.8 C
Скопје
23. јули 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
АвтоЦентар

Еве колку километри можете да поминете откако ќе светне сијаличката за гориво

Нема возач кој не се испаничил откако се запалила сијаличката за гориво, а пред него има километри за возење. Еве листа од некои модели на автомобили и колку уште можат да возат…

Не треба да паничите кога ќе светне сијаличката за гориво. Зависно од моделот на возилото, ќе имате уште доволно гориво до првата бензинска пумпа.

Во продолжение листа од некои модели и колку далеку можат да стигнат откако ќе се вклучи сијаличката за гориво:

Ford F-150 – 48 до 128 km
Toyoya Camry – 104 до 146 km
Toyota Corolla – 96 до 135 km
Honda Accord – 112 до 149 km
Honda CR-V – 99 до 125 km
Honda Civic – 94 до 128 km
Ford Fusion – 56 до 128 km

Ford Escape – 56 до 128 km
Toyota RAV4 – 91 до 119 km
Nissan Rogue – 125 до 159 km
Hyundai Elantra – 48 km
Ford Explorer – 56 до 128 km
Ford Focus – 56 до 128 km
Hyundai Sonata – 48 km
Jeep Cherokee – 106 до 149 km
Nissan Sentra – 96 до 128 km

Jeep Wrangler – 75 до 93 km
Jeep Grand Cherokee – 106 до 144 km
Toyota Tacoma – 101 до 120 km
Kia Optima – 48 km
Toyota Highlander – 83 до 115 km
Kia Soul – 48 km
Toyota Sienna – 86 до 120 km
Nissan Versa – 128 до 167 km
Volkswagen Jetta – 91 до 136 km

Honda Pilot – 72 до 99 km
Ford Mustang – 56 до 128 km
Toyota Tundra – 96 до 115 km
Toyota Prius – 122 до 130 km
Hyundai Santa Fe – 64 km
Kia Sorento – 64 km
Ford Transit – 56 до 128 km
Mazda 3 – 111 до 151 km
Mazda CX-5 – 107 до 146 km

Уште неколку модели и нивниот досег на резерва:

BMW X3 2,0d – 159 km
Mercedes B 200 CDI – 132 km
Škoda Fabia 1,4 – 131 km
VW Golf 2,0 TDI – 126 km
Dacia Logan MCV 1,5 dCi – 118 km
Fiat Grande Punto T-Jet – 116 km
Audi S5 – 107 km
Smart Fortwo Cabrio 1,0 – 84 km
Opel Astra 1,6 – 82 km
Ford S-Max 2,0 TDCi – 50 km