Секогаш во средиштето на збиднувањата...

УХМР со вонредна прогноза: Летото на максимум, прогласена жолта фаза

Утре времето ќе биде многу топло со максимални температури кои во југоисточните делови ќе достигнат 40 степени.

Целата територија ќе биде во жолта фаза за високи температури. До петок во попладневните часови на места ќе има пороен дожд и грмежи, а локално ќе има услови за појава на невреме.

Потоа следува период на сончево и топло време.

Прогноза за 04.07.2019
Минимална температура: 13°C до 21°C
Максимална температура: 30°С до 38°C
Сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ=8

Прогноза за 05.07.2019
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 28°C до 36°C
Претпладне сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне со локален пороен дожд и грмежи. УВ=8

Прогноза за 06.07.2019
Минимална температура: 12°C до 21°C
Максимална температура: 29°C до 36°C

УВ=9