7 C
Скопје
28. февруари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

Спремете се за силно невреме – Детална прогноза за следната недела

Од денес попладне следи период со претежно попладневна нестабилност, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме.

Утре и во средината на неделата ќе дува повремено засилен ветер. Пообилни врнежи ќе има во понеделник.

Во следниот период дневните температури ќе опаднат па во понеделник само понекаде ќе надминат над 30 степени. Кон крајот на работната недела не очекува постабилно и повторно топло време.

Прогноза за 24.06.2019
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 25°С до 31°C
Умерена до значително облачно со сончеви периоди. Попладне ќе биде нестабилно со повремено пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Ќе дува повремено засилен северен ветер. УВ=7

Прогноза за 25.06.2019
Минимална температура: 11°C до 19°C
Максимална температура: 26°C до 33°C
Пртепладне сончево, а од пладневните часови нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи, понекаде со појава на невреме. Ќе дува умерен северен ветер. УВ=7

Прогноза за 26.06.2019
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 27°C до 34°C
Претпладне сончево, а од средината на денот нестабилно. На повеќе места и особено на запад со повремено пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен ветер од северен правец. УВ=7