29.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши средбата меѓу Заев и Меркел

Утрово македонскиот премиер Зоран Заев се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, Германија.

Средбата која што траеше 40-тина минути се однесуваше на добивањето на преговори на Македонија со Европската Унија во пресрет на претстојниот самит на Европскиот Совет кој ќе се оддржи во јули.

Откако заврши средбата немаше изјави за медиумите.

Посетата на премиерот Зоран Заев во Германија е на покана на Здружението за Источна Европа на германското стопанство, а ќе продолжи и со низа други активности.