7 C
Скопје
28. февруари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

Силен ветер, грмежи, пороен дожд и град – УХМР излезе со метео предупредување

Под влијание на топла воздушна маса од југ и натаму продолжува периодот на топло време, а особено топло се очекува од средината на наредната седмица.

Локално во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и услови за изолирана појава на град.

Прогноза за 11.06.2019
Минимална температура: 11°C до 19°C
Максимална температура: 26°С до 33°C
Сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. УВ=8

Прогноза за 12.06.2019
Минимална температура: 13°C до 20°C
Максимална температура: 27°C до 35°C
Сончево со мала до умерена облачност, попладне на места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ=8

Прогноза за 13.06.2019
Минимална температура: 13°C до 21°C
Максимална температура: 29°C до 37°C
Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ=9