Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Ново невреме во Македонија, а потоа пресврт – Детална 4 дневна прогноза

Денеска ќе биде Променливо облачно од претпладне со локален дожд, а од пладневните часови нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и повремено засилен ветер и услови за појава на град.

Во следните денови ќе продолжи влијанието на циклонска активност од Медитеранот и над Балканот па ќе се задржи променливо, повремено и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со пообилни
врнежи, грмежи, засилен ветер и појава на град.

Од петок се очекува постабилно и значително потопло време.

Прогноза за 04.06.2019
Минимална температура: 6°C до 14°C
Максимална температура: 20°С до 27°C
Променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Прогноза за 05.06.2019
Минимална температура: 7°C до 15°C
Максимална температура: 22°C до 28°C
Променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер претежно во западните делови.

Прогноза за 06.06.2019
Минимална температура: 8°C до 15°C
Максимална температура: 23°C до 30°C
Променливо облачно со повремен локален пороен дожд и ретки грмежи и засилен ветер особено на запад и север.