Секогаш во средиштето на збиднувањата...

По топлото и спарно време следува промена – метеоролозите со нови најави

Утре и во вторник ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од југоисточен и јужен правец. Во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Преодно стабилизирање ќе има во среда, а од четврток попладне под влијание на влажен бран нестабилно со пороен дожд и грмежи ќе биде на повеќе места.

Прогноза за 28.05.2019
Минимална температура: 7°C до 15°C
Максимална температура: 21°С до 29°C
Променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Околу пладне и попладне ќе има локална појава на дожд и грмежи.

Прогноза за 29.05.2019
Минимална температура: 6°C до 14°C
Максимална температура: 23°C до 31°C
Сончево и топло со умерена облачност и слаб до умерен ветер од југозападен правец.

Прогноза за 30.05.2019
Минимална температура: 7°C до 14°C
Максимална температура: 22°C до 31°C
Сончево и топло со умерена облачност, кон крајот на денот со локална појава на дожд и грмежи.