Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Тажна вест: Почина српскиот актер без кој театарот нема да биде ист

Познатиот театарски српски актер, Предраг Дења Перовиќ почина синоќа по тешко и долго боледување.

Предраг сите го сметаат за легенда на театарот, а има преку 1.000 претстави. Негови блиски пријатели беа Милена Дравиќ, Гаги Николиќ и многу други познати имиња.

Неговите пријатели се простуваат од него.

– Беше легенда на театарот како да дојде од друг свет. не беше школуван за тоа, но најдобро го работеше. Беше строг и професионален, некогаш беше страв и трепет за нас актерите. Се даде целосно на татарот. Сакаше да седи во бифе и да се дружи со сите. Отиде уште еден голем човек од театарот, напиша актерот Горица Поповиќ.

Тој има и неколку епизодни улоги во филмот „Веќе видено”.

Loading…


Во тренд…