22.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија ТОП ВЕСТИ

(видео) Заев: Заедно одиме напред со Стево Пендаровски!

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, му порача да ги чува граѓаните, да биде правичен и критичен.

„Водевме достоинствена и европска кампања. Северна Македонија покажа врвни демократски капацитети. Покажавме уште еднаш дека сме подготвени за Европа. Никој не може да застане на патот на европските перспективи“, рече Заев.

Пресмета дека од преброени 96,5 од гласовите, Стево Пендаровски има освоено над 423.000 гласови, а Силјановска нешто над 370.000 гласови.

„Продолжуваме да ги насочуваме парите кон граѓаните. Продолжуваме да ги отстрануваме слабостите. Сите функционери мора да му служат на народот.
Ќе покажеме како се постигнуваат европските реформи. Напредокот на Северна Македонија, ќе биде пример за регионот“, порача Заев.

„Избравме во заедништво и европски дух, достоинствен претседател на државата. Заедно одиме напред со Стево Пендаровски!
Честитам претседателе на Република Северна Македонија, да ни ги чуваш и да ни ги штитиш граѓаните. Биди секогаш правичен и критичен.
Еве ги резултатите кога се слуша граѓанскиот глас“, рече Заев.