Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : задолжителна вакцинација

Коронавирус Свет

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

M T
Сите вработени во јавната администрација во Словенија кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да се вакцинираат против Ковид-19. Негативниот...
Коронавирус Свет

Грчките власти се заканија: Ќе бидеме безмилосни кон оние кои фалсификуваат сертификати

M T
Грчкото Министерство за здравство денеска изјави дека ќе биде безмилосно кон оние што користат лажни ковид-сертификати и оние што ги издаваат. Според заменик-министерката за здравство,...
Коронавирус Свет

Албанија го враќа полицискиот час и најави задолжителна вакцинација за некои граѓани

M T
Нови мерки за борба против коронавирусот ќе бидат воведени во Албанија од 1 септември, објави денеска Техничкиот комитет на експерти. Новите мерки вклучуваат повторно воведување...
Коронавирус Свет

Францускиот парламент го одобри предлог-законот за задолжителна вакцинација на медицинските работници

M T
Францускиот парламент го одобри нацрт-законот за натамошно заострување на условите за задолжителнa вакцинациja против Ковид-19 и задолжителна примена на здравствени пропусници како одговор на делта-варијантата...
Свет

Грција воведува нови мерки што го ограничуваат движењето на невакцинираните лица

M T
Од утре само вакцинираните лица ќе можат да влегуваат во затворени простории како што се театри, спортски сали и забавни простории. За оние кои не...
Коронавирус Свет

Германија нема да воведе задолжителна вакцинација против коронавирус, одлучи Меркел

M T
Германија нема да воведе задолжителна вакцинација против коронавирус, изјави денеска германската канцеларка, Ангела Меркел. Меркел додаде дека ќе биде побезбедно да се вакцинираат повеќе Германци,...
Коронавирус Свет Во тренд...

Сите затворени места во Грција ќе примаат само вакцинирани лица

M T
Грција ќе воведе задолжителна вакцинација против Ковид-19 за здравствените работници и персоналот во домовите за стари лица, објави денеска премиерот Киријакос Мицотакис. Вакцинацијата ќе биде...
Коронавирус Centar Свет

Вакцинацијата станува задолжителна во Грција, еве и за кого …

M T
Грција ќе објави задолжителна вакцинација за одредени професии следната недела, соопшти денеска владата, по неодамнешното зголемување на бројот на заболени од коронавирус. Комисијата за биоетика...
Свет

Јанша: Некои членки на ЕУ веќе планираат задолжителна вакцинација

M T
Словенија во моментов има само околу 40 потврдени случаи на зараза со делта-видот на коронавирусот, рече премиерот Јанез Јанша во парламентот, но додаде дека четвртиот...