25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » задолжителна вакцинација
КоронавирусСветВо тренд...

Австрија размислува за укинување на задолжителната вакцинација

M T
Една недела по стапувањето во сила на Законот за задолжителна вакцинација, под голем притисок на гувернерите на провинциите, австрискиот канцелар Карл Нехамер првпат најави можност...
КоронавирусСветТОП ВЕСТИ

Протест против задолжителната вакцинација и носење маски во Нов Зеланд

M T
Стотици луѓе во Нов Зеланд, кои се против задолжителната вакцинација и носење маски, денеска протестираа пред зградата на парламентот во Велингтон, каде што пратениците повторно...
КоронавирусСветВо тренд...

Австрија донесе уредба задолжителна вакцинација – Признати кинеските вакцини, но не и руски „Спутник“

M T
Австриското Министерство за здравство донесе уредба за регулирање на примената на Законот за воведување задолжителна вакцинација против коронавирусот, според кој, покрај вакцините одобрени од Европската...
КоронавирусСветВо тренд...

Во Австрија од денеска стапи на сила задолжителната вакцинација

M T
Во Австрија денеска стапи на сила законoт, според кој вакцинацијата е задолжителна за сите лица над 18 години. Неколку земји ширум светот воведоа задолжителна вакцинација...
КоронавирусСвет

Протести против задолжителна вакцинација – камионџии ја блокираа Отава

M T
Протестите против задолжителната вакцинација на возачите на камиони кои ја минуваат канадско-американската граница ја блокираа Отава втор ден по ред, а илјадници граѓани се приклучија...
КоронавирусСветВо тренд...

Австрискиот парламент денеска гласа за задолжителна вакцинација

M T
Австрискиот парламент денеска ќе гласа за воведување задолжителна вакцинација против Ковид-19, која треба да стапи на сила на почетокот на февруари. За овој предлог се...
КоронавирусСветВо тренд...

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

M T
Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се предвидуваат и високи казни за...
КоронавирусСвет

Новиот германски министер за здравство: Планираме задолжителна вакцинација

M T
Новиот германски министер за здравство, Карл Лаутербах, денеска во Бундестагот ги бранеше новите измени на законот за заштита од заразни болести кои им овозможуваат на...
КоронавирусСвет

Германија размислува за построги мерки, можна е и задолжителна вакцинација

M T
Гeрманија наскоро би можела да воведе построги мерки, а во тек се и преговори за задолжителна вакцинација против коронавирусот. Канцеларката во заминување, Ангела Меркел и...
КоронавирусСвет

Словенија не планира да воведе задолжителна вакцинација

M T
Поради надолниот тренд на четвртиот бран на епидемијата, кој трае веќе десетина дена, Словенија не размислува за воведување задолжителна вакцинација, за што во последните денови...
КоронавирусСвет

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

M T
Сите вработени во јавната администрација во Словенија кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да се вакцинираат против Ковид-19. Негативниот...
КоронавирусСвет

Грчките власти се заканија: Ќе бидеме безмилосни кон оние кои фалсификуваат сертификати

M T
Грчкото Министерство за здравство денеска изјави дека ќе биде безмилосно кон оние што користат лажни ковид-сертификати и оние што ги издаваат. Според заменик-министерката за здравство,...
КоронавирусСвет

Албанија го враќа полицискиот час и најави задолжителна вакцинација за некои граѓани

M T
Нови мерки за борба против коронавирусот ќе бидат воведени во Албанија од 1 септември, објави денеска Техничкиот комитет на експерти. Новите мерки вклучуваат повторно воведување...
КоронавирусСвет

Францускиот парламент го одобри предлог-законот за задолжителна вакцинација на медицинските работници

M T
Францускиот парламент го одобри нацрт-законот за натамошно заострување на условите за задолжителнa вакцинациja против Ковид-19 и задолжителна примена на здравствени пропусници како одговор на делта-варијантата...
Свет

Грција воведува нови мерки што го ограничуваат движењето на невакцинираните лица

M T
Од утре само вакцинираните лица ќе можат да влегуваат во затворени простории како што се театри, спортски сали и забавни простории. За оние кои не...
КоронавирусСвет

Германија нема да воведе задолжителна вакцинација против коронавирус, одлучи Меркел

M T
Германија нема да воведе задолжителна вакцинација против коронавирус, изјави денеска германската канцеларка, Ангела Меркел. Меркел додаде дека ќе биде побезбедно да се вакцинираат повеќе Германци,...
КоронавирусСветВо тренд...

Сите затворени места во Грција ќе примаат само вакцинирани лица

M T
Грција ќе воведе задолжителна вакцинација против Ковид-19 за здравствените работници и персоналот во домовите за стари лица, објави денеска премиерот Киријакос Мицотакис. Вакцинацијата ќе биде...
КоронавирусCentarСвет

Вакцинацијата станува задолжителна во Грција, еве и за кого …

M T
Грција ќе објави задолжителна вакцинација за одредени професии следната недела, соопшти денеска владата, по неодамнешното зголемување на бројот на заболени од коронавирус. Комисијата за биоетика...
Свет

Јанша: Некои членки на ЕУ веќе планираат задолжителна вакцинација

M T
Словенија во моментов има само околу 40 потврдени случаи на зараза со делта-видот на коронавирусот, рече премиерот Јанез Јанша во парламентот, но додаде дека четвртиот...