21.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » тајван
СВЕТ

Тајван со порака до Пекинг: Ќе го искористиме правото на самоодбрана

M T
Тајван соопшти дека ќе го искористи своето право на самоодбрана и контранапад доколку кинеските вооружени сили влезат на негова територија, пренесуваат светските агенции. Според написите,...
СВЕТ

САД и Тајван најавија почеток на официјални трговски преговори

M T
САД и Тајван се договорија да започнат официјални трговски разговори за да постигнат значајни договори, како дел од новата иницијатива, а според официјален Тајпеј, ќе...
СВЕТ

Борбен авион на Тајван исчезна од радарите – во тек е потрага по пилотот

M T
Тајванскиот борбен авион Ф-16 исчезна за време на тренинг-мисија во странство, а во тек се напори да се најде пилотот, соопшти тајванската влада. Тајванското Министерство...
СВЕТ

Шефот на кинеската дипломатија: САД ризикуваат да платат премногу за Тајван

M T
САД ризикуваат да платат премногу за своите постапки во Тајван, изјави денеска кинескиот советник и министер за надворешни работи Ванг Ји. „Со охрабрување на независните...