21.8 C
Скопје
27. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » стерилизација
СВЕТ

Словачка се извини за присилната повеќедецениска стерилизација на жените Ромки во земјата

M T
Владата во Словачка официјално се извини за децениската присилна стерилизација на жените Ромки во земјата. Владејачката словачка коалиција издаде соопштение во кое ги осудува прекршувањата...
СВЕТ

Индија размислува да воведе политика за две деца и да стимулира стерилизација

M T
Светскиот ден на населението во Индија беше пречекан со предлог мерки за контрола на растот на населението. Новата политика за население предлага да се наградат...