10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » стефоска
МАКЕДОНИЈАКУЛТУРА

Стефоска на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески: Немаме потреба од одбрана туку од мудрост, по поуката од Конески „Смирноста е мудра, страсноста е глупа“

M T
– Блаже Конески, тој тивок и кроток човек, добиваше строг лик со кој до крај го бранеше секој збор, секоја буква од македонската азбука –...
МАКЕДОНИЈА

Министерката Стефоска: Убедена сум дека од денеска Аквадуктот го добива заслуженото внимание и грижа

M T
– Скопскиот аквадукт е еден од последните на Балканот кој е зачуван во целост. За жал, не можеме да се пофалиме дека е тоа по...
МАКЕДОНИЈА

Министерката Стефоска: Само сите заедно ќе успееме да ја кренеме на нозе Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“

M T
– Националната и универзитетска библиотека носи премногу големо име на кое мора да сме му достојни и благодарни – „Свети Климент Охридски“. Таа е и...