Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : словачка

Свет

Словачка се извини за присилната повеќедецениска стерилизација на жените Ромки во земјата

M T
Владата во Словачка официјално се извини за децениската присилна стерилизација на жените Ромки во земјата. Владејачката словачка коалиција издаде соопштение во кое ги осудува прекршувањата...
Коронавирус Свет

И Словачка воведува заклучување за невакцинираните

M T
Словачка ќе воведе построги мерки за лицата кои не се вакцинирани против коронавирус. Премиерот Едуард Хегер најави еден вид карантин за невакцинираните. „Тоа е заклучување...
Свет

Драма во Словачка: парламентот е затворен поради закана од бомба

M T
Зградата на словачкиот парламент денеска беше затворена поради закана дека во неа наводно е поставена бомба. Никој не смее да влегува или да излегува од...
Коронавирус Centar Во тренд...

Тие имаат свој метод против коронавирусот – за еден дент тестирале повеќе од 1,2 милиони луѓе

CENTAR MKD
Во Словачка, во саботата, на првиот ден од вториот круг на масовно тестирање на коронавирус, биле тестирани 1.297.571 граѓани, од кои 0,63 проценти биле позитивни....
Коронавирус Свет

Најмногу за еден ден: Повторно рекорд на новозаразени во Словачка

CENTAR MKD
Во Словачка, во последните 24 часа се регистрирани 2.581 нов случај на коронавирус. Тоа е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, рече премиерот...
Личност на Годината Коронавирус Свет

Словачка ќе ги тестира сите граѓани постари од 10 години

CENTAR MKD
Словачка планира да ги тестира сите граѓани на возраст над 10 години за коронавирусот во текот на следните два викенда, рече премиерот Игор Матович на...
Коронавирус Свет

Словачка забранува собирање на повеќе од шест лица

CENTAR MKD
Словачката влада од утре ќе забрани собирање на повеќе од шест лица од различни домаќинства поради брзото ширење на инфекцијата со коронавирус. Одлуката е продолжение...