14.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ситуација
Војна во УкраинаСвет

Гајдаj: Ситуацијата на источниот фронт е исклучително тешка

M T
Официјален Киев призна дека има потешкотии во борбите во источна Украина откако руските сили ја окупираа територијата долж фронтот во тој дел од земјата и...
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: Ситуацијата во Донбас е исклучително тешка

M T
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека ситуацијата во Донбас е „исклучително тешка“ и оцени дека редовното снабдување со оружје за Украина е најдобрата стратегија...
Свет

Кина загрижена за ситуацијата во Украина

M T
Кина изрази загриженост за тоа како се развива ситуацијата во Украина, откако Русија објави дека ги признава републиките Доњецк и Луганск. Во телефонски разговор денеска...
Свет

Украина ја смирува ситуацијата – Одлуката за предвремено повлекување на дипломатите е прерана

M T
Одлуката за евакуација на дипломатите и членовите на нивните семејства од Украина, која во понеделникот ја соопштија повеќе земји, е прерана, оцени денеска украинскиот министер...
Свет

Захарова: Ситуацијата во Црна Гора треба да се реши со почитување на правата на СПЦ

M T
Осврнувајќи се на настаните во Црна Гора, каде што викендов избувнаа судири околу устоличувањето на митрополититот на Српската православна црква, Русија смета дека е важно...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...

Светот тешко се справува со вирусот, државите со поразителни бројки

CENTAR MKD
Пред една година беше регистриран првиот случај на заболен од коронавирусот. Станува збор за 55-годишен маж од провинција Хубеи во Кина. Оттогаш, бројот на заразени...