19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » сиднеј
СветТОП ВЕСТИ

Поплави во Сиднеј, се евакуираат илјадници луѓе – Најавени се поинтензивни врнежи

M T
Наредба за евакуација е издадена за десетици илјади жители на Сиднеј, откако обилните врнежи поплавија неколку населби во најголемиот град во Австралија, а метеоролозите предупредија...
КоронавирусСветВо тренд...

Во Сиднеј рекорден број смртни случаи од Ковид-19

M T
Сиднеј, најголемиот град во Австралија, регистрираше најголем број смртни случаи на дневна основа од почетокот на пандемијата на коронавирусот. Во Мелбурн е воведен полициски час,...
КоронавирусСвет

Властите испраќаат војска на улиците во Сиднеј за контрола на „локдаунот“

M T
Австралиските власти испратија стотици војници во Сиднеј да помогнат во спроведувањето на заклучувањето воведено поради ширењето на вирусот, пишува Би-би-си. Војниците ќе поминат обука за...
КоронавирусСвет

Сиднеј го продолжи карантинот за четири недели

M T
Австралискиот град Сиднеј денеска го продолжи карантинот за четири недели откако претходните мерки не го запреа ширењето на коронавирусот, а властите предупредија дека непочитувањето на...
КоронавирусСвет

Сиднеј го продолжува заклучувањето поради Ковид-19

M T
Можноста за продолжена блокада во Сиднеј, Австралија, се појави денеска, откако здравствените работници пријавија уште едно рекордно зголемување на бројот на нови случаи на Ковид-19...
КоронавирусСветВо тренд...

Строго заклучување во Сиднеј откако властите открија ново жариште на Ковид-19

M T
Властите во Сиднеј наредија делови од градот да се затворат денеска од полноќ, откако во источните предградија на градот се појавија кластер на заразени лица,...