23.8 C
Скопје
29. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Шведска
Свет

Андерсон: Шведска сериозно ја сфаќа загриженоста на Турција

M T
Шведска „многу сериозно ја сфаќа“ загриженоста на Турција во врска со барањата на Шведска и Финска за влез во НАТО, изјави шведската премиерка Магдалена Андерсон....
Свет

Нинисто: Финска не влегува во НАТО без Шведска

M T
„Финска нема да влезе во НАТО без Шведска“, изјави финскиот претседател Саули Нинисто. Тој говореше за време на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО...
Свет

Турските власти денеска во Анкара ќе се сретнат делегација од Финска и Шведска

M T
Состанокот на турските претставници со делегациите на Финска и Шведска ќе се одржи денеска во Анкара, а една од темите на разговор е влезот на...
Свет

Захарова: Шведска е марионета на Велика Британија а Американците ги диктираат нивните потези

M T
Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, изјави за Телеграм дека има мала јавна поддршка за потегот во Шведска и праша зошто нема...
Свет ТОП ВЕСТИ

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО

M T
Финска и Шведска денеска официјално го доставија своето барање за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Тој го поздрави барањето на...
Свет Во тренд...

Пицула: Влегувањето на Финска и Шведска во НАТО е силен удар за амбициите на Путин

M T
Коментирајќи ја кандидатурата на Финска и Шведска за членство во НАТО, тој рече дека тоа е еден вид столб на кризата која се развива од...
Свет Во тренд...

Шведска и Финска одлучуваат за влез во НАТО, клучни се следните денови

M T
Финска и Шведска се поблиску до одлучување за најверојатната кандидатура за членство во НАТО, а официјалното соопштение се очекува во наредните денови, потврди финската страна....
Свет

САД нудат безбедносни гаранции на Шведска и Финска при евентуално членство во НАТО

M T
САД се убедени дека можат да ги решат сите безбедносни проблеми што би можеле да ги имаат Шведска и Финска во однос на членството во...
Свет Во тренд...

Столтенберг: Доколку Шведска и Финска решат да влезат во НАТО, ние ќе ги пречекаме со раширени раце

M T
Роберта Мецола, претседателката на Европскиот парламент и Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, одржаа заеднички брифинг за медиумите во Брисел. „Се разбира, Финска и Шведска...
Војна во Украина Свет

Москва: Ако Финска и Шведска влезат во НАТО, ќе преземеме мерки на Балтикот

M T
Русија го предупреди НАТО дека доколку Финска и Шведска се приклучат на воената алијанса, таа ќе преземе акција на Балтикот. – Не може повеќе да...
Свет

Русија ги предупреди Финска и Шведска поради НАТО

M T
Русија ги предупреди Финска и Шведска за можно членство во НАТО. Русите тврдат дека овој потег нема да донесе стабилност во Европа, пренесува Би-Би-Си. Портпаролот...
Коронавирус Свет

Шведска ги укина мерките, ги прекина тестирањата и ги отвори границите

M T
Тoчно на полноќ, приближно две години по почетокот на пандемијата, Шведска ги укина сите епидемиолошки мерки, го прекина масовното и бесплатно тестирање за Ковид-19 и...
Свет ТОП ВЕСТИ

Вооружени разбојници упаднале во училиште во Шведска

M T
Во средно училиште во Шведска, двајца разбојници со ножеви влегле и украле компјутери од учениците. Имено, тие за време на часот влегле во училницата во...
Коронавирус Свет

Шведска со нови мерки – Бројот на заразени секојдневно расте

M T
Шведска ќе воведе дополнителни мерки за борба против зголемениот број случаи на Ковид-19 и зголемениот притисок врз здравствениот систем, изјави денеска шведската премиерка Магдалена Андерсон....
Коронавирус Свет

Шведска воведе ковид-потврди за вакцинација на туристите од нордиските земји

M T
Шведска ќе бара посетителите од другите нордиски земји да покажат пропусница за вакцинација на границата, бидејќи рестриктивните мерки постепено се засилуваат поради зголемувањето на случаите...
Коронавирус Свет

„Тоа е истата болест“ – Шведска не менува ништо поради омикрон

M T
Главниот државен епидемиолог во Шведска, Андерс Тегнел, за новинската агенција АФП изјави дека Шведска нема намера да ја промени својата стратегија за пандемијата поради појавата...
Свет

Несреќа во Шведска: Две лица загинаа на концерт во Стокхолм, еден човек падна од седми кат и усмрти друг

M T
Две лица загинаа, а едно е повредено откако маж падна од седми кат во концертна сала во Шведска, непосредно пред почетокот на трибјут-концерт во чест...
Коронавирус Македонија

Холандија и Шведска ги олеснија условите за влез на вакцинираните граѓани од Македонија

M T
Холандија и Шведска ги олеснија условите за влез на вакцинираните граѓани од Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи. Со последната одлука на Холандија, се укинува...