11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Северна Кореја
Свет

Северна Кореја усвои закон за превентивни нуклеарни напади

M T
Северна Кореја усвои закон со кој се дозволуваат превентивни нуклеарни напади, објавија денеска севернокорејските државни медиуми. „Доколку командниот и контролниот систем на националните нуклеарни сили...
Свет

Папата сака да ја посети Северна Кореја, ги повика властите да го поканат

M T
Папата Франциск во телевизиско интервју побара од властите во Пјонгјанг да го поканат да ја посети Северна Кореја, додавајќи дека нема да ја пропушти можноста...
Свет

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

M T
Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник. Лансирањето се случи кога јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол одржа прес-конференција...
Свет

Северна Кореја им се закани на САД со нуклеарно оружје: Подготвени сме

M T
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун денеска изјави дека неговата земја е подготвена да го мобилизира својот нуклеарен арсенал и да се соочи со Америка. Во...
Свет

САД најавија притисок врз Северна Кореја поради загриженоста за можна нова нуклеарна проба

M T
Американските власти соопштија дека ќе го задржат дипломатскиот притисок врз Северна Кореја се додека режимот во Пјонгјанг не го промени својот курс, а таквата порака...
КоронавирусСвет

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

M T
Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека ќе следи катастрофа во земјата...
КоронавирусСвет

Корона вирусот се појави и во Северна Кореја

M T
Севернокорејските власти го потврдија присуството на корона вирусот за прв пат од почетокот на пандемијата, објави денеска новинската агенција КЦНА. Пјонгјанг воведе карантин низ целата...
Свет

Северна Кореја истрела неидентификуван проектил во источен правец

M T
Северна Кореја истрела неидентификуван проектил во источен правец, соопшти во средата јужнокорејскиот воен штаб, јавуваат медиумите во светот. Анализираат дека Пјонгјанг лансираше повеќе од десет...
Свет

Северна Кореја потврди дека тестирала ракета со среден дострел

M T
Северна Кореја потврди дека ја тестирала „балистичката ракета со среден дострел Хвасонг-12″. објави државната новинска агенција КЦНА. Ова е првпат од 2017 година да биде...
Свет

Северна Кореја продолжува со тестирања – лансирани две балистички ракети

M T
Северна Кореја денеска од аеродромот во Пјонгјанг истрела два проектили за кои постои сомневање дека се балистички ракети со краток дострел (СРБМ). Ова е, како...
Свет

Северна Кореја повторно истрела неидентификувани ракети

M T
Северна Кореја повторно истрела неидентификувани проектили во Источното Море, соопшти војската на Јужна Кореја неколку дена по лансирањето хиперсонична ракета. Генералштабот на армијата на Јужна...
Свет

Северна Кореја лансира неидентификуван проектил, тврди јужнокорејската војска

M T
Северна Кореја лансира неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска, а ова е прв ваков тест на Пјонгјанг во новата година. Ракетата била лансирана во...
Свет

Во Северна Кореја нема доволно храна, се печатат купони како замена за пари

M T
Од печатење купони како замена за пари, до одгледување украсни црни лебеди за храна, Северна Кореја е принудена на овие промени за да се справи...
Свет

Северна Кореја тестира нова хиперсонична ракета

M T
Северна Кореја тврди дека успешно тестирала нова хиперсонична ракета наречена „Хвасонг-8“. Државните медиуми наведуваат дека новата ракета е еден од „петте најважни“ нови системи за...
Свет

Глад во Северна Кореја, воените резерви го покриваат недостатокот од храна

M T
Северна Кореја ги ослободува итните воени резерви на ориз, бидејќи недостатокот на храна во земјата се влошува а топлотните бранови и сушите дополнително го комплицираат...
Свет

Ким Џонг-ун потврди дека земјата се соочува со сериозен недостиг од храна

M T
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун призна дека земјата се соочува со напната состојба со храна, објавија денес тамошните државни медиуми. Северна Кореја, која се наоѓа во...