17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » руски војници
Војна во УкраинаСвет

Украина: Бројот на загинатите руски војници достигна 23.000

M T
Генералштабот на украинската армија соопшти дека бројот на убиени руски војници во Украина достигнал 23.000. Русите изгубија 189 авиони, 155 хеликоптери и 986 тенкови за...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Руските војници бележат загуби, дел од нив се повлекуваат од Украина

M T
Британското Министерство за одбрана објави нов извештај за настаните во Украина, во кој се наведува дека руските војници бележат големи загуби и се принудени да...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Зеленски до мајките на руските војници: Проверете дали вашите деца се живи

M T
Во вечерашното обраќање до мајките на руските војници, претседателот на Украина Владимир Зеленски ги повика да проверат дали нивните деца се живи Зеленски рече дека...
Војна во УкраинаСвет

Харков, Чернихив, Суми и Мариупол опкружени со руски војници и изложени на силно руско гранатирање

M T
Министерството за одбрана на Велика Британија го даде последниот извештај на одбранбените разузнавачки служби за ситуацијата во Украина за 9 март годинава. Борбите северозападно од...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Зеленски до руските војници: „Ќе ве гониме до гроб“

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги предупреди руските војници дека неговите сили ќе го „бркаат до гроб“ секој војник што ќе изврши воени злосторства на територијата...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Украина тврди: Убиени се 9.000 руски војници

M T
Украина објави нови податоци за загубите на Русите. Според нив, за една недела руските сили изгубиле приближно: 9.000 војници, 217 тенкови, 900 оклопни транспортери, 90...
Свет

Зеленски до руските војници: Бегајте и спасете си ги животите

M T
Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, им се обрати на руските војници во видео порака преку „Фејсбук“. Тој ги повика руските војници да го положат оружјето и...
Свет

Американски генерал: Ме загрижува бројот на руски војници во Украина

M T
САД следат доволно знаци и предупредувања за руските воени активности во близина на Украина кои предизвикуваат голема загриженост, изјави началникот на Генералштабот на САД, Марк...
Свет

Илјадници руски војници започнаа големи воени вежби во Јапонското море

M T
Големите воени вежби на Русија, во кои учествуваат 10.000 војници, започнаа во водите на Јапонското Море, на Сахалин и Курилските острови. „На островите Сахалин, Итуруп...