Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : рудник

Свет Во тренд...

Спасувач пронајден жив во рудникот во Сибир

M T
Спасувачот кој се водеше како исчезнат во операцијата во рудникот за јаглен Листвјажнаја, во руската област Кемерово, е пронајден жив. „Нашиот спасувач Александар Заковрјашин е...
Свет

Експлозија во рудник во Сибир – Најмалку 11 загинати и 49 заробени во внатрешноста

M T
49 рудари останаа заробени под земја, за најмалку 11 загинаа по експлозија која се случила во рудник во Сибир. Гувернерот на регионот Кемерово, Сергеј Цивиљев,...
Свет

Човечки остатоци пронајдени кај рудник за јаглен на Нов Зеланд, 11 години по несреќата

M T
Остатоците од некои од рударите кои загинаа во рудникот за јаглен во реката Пајк на Нов Зеланд се пронајдени повеќе од една деценија по серијата...
Свет

Најмалку 12 лица загинаа во експлозија во илегален рудник во Колумбија

M T
Најмалку 12 лица загинаа, а едно е повредено во експлозија во илегален рудник за јаглен во Колумбија, соопшти Националната рударска агенција. Експлозијата била предизвикана од...
Бизнис

САСА ќе продолжи да вложува над 300.000 долари годишно во развојот на заедницата

M T
Рудник САСА, преку новоформираната Фондација за поддршкана одржливиот развој, ја потврди својата намера да продолжи годишно да вложува повеќе од 300.000 долари во различни области...