14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » робот
Свет

Робот му скршил прст на момче на шаховски турнир во Москва бидејќи пребрзо направил потег

M T
Роботот програмиран да игра шах, за време на шах на Отвореното првенство во Москва, му го скршил прстот на момче кое му било противник, јавуваат...
СветМозаик

Роботот уметник Аи-Да ја помина египетската царина

M T
Роботот од британско производство, кој користи камери и роботска рака за создавање апстрактна уметност, е ослободен откако египетските власти го задржаа на царина. Аи-Да, именувана...