17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Ремдесивир
КоронавирусCentarМакедонија

Владата одлучи да се набави лекот ремдесивир

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија на денешната 16-та редовна седница ја разгледа информацијата за имплементацијата на Рамковниот договор за јавна набавка на лекот „Veklury (remdesivir)“,...
КоронавирусСвет

СЗО: „Ремдесивир“ и „хидроксихлорокин“ не се ефикасни во лекувањето на Ковид-19

CENTAR MKD
Светската здравствена организација објави дека лековите „ремдесивир“, „хидроксихлорокин“, „лопинавир/ритонавир“ и производи на интерферон даваат малку или воопшто не даваат резултати во борбата против вирусот Ковид-19....