Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » полнач
СветМозаикТехнологија

Универзален полнач за сите мобилни уреди од есен 2024 година

M T
Од есента 2024 година, на потрошувачите од ЕУ повеќе нема да им треба различен уред и кабел за полнење на своите мобилни уреди секогаш кога...
БизнисСветТехнологија

Сите електронски уреди ќе имаат еден универзален полнач

M T
Одборот за заштита на потрошувачите на Европскиот парламент усвои директива со која се воведува единствен полнач за сите електронски уреди. Директивата предвидува потрошувачите да не...
СветТехнологија

ЕУ постигна договор: Погледнете како ќе изгледаат сите полначи за мобилни телефони

M T
Земјите членки на ЕУ во средата се договорија за заеднички став за единствен полнач за електронски уреди, врз основа на кој ќе преговараат со Европскиот...