7.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » омикрон
КОРОНАВИРУССВЕТ

Во Хрватска денеска почнува вакцинацијата против омикрон

M T
Во Хрватска денеска треба да започне вакцинацијата со нови, адаптирани вакцини против корона вирусот, кои покрај оригиналниот сој од Вухан, ја покриваат и варијантата омикрон....
КОРОНАВИРУС

Извршниот директор на Модерна тврди дека постојат сигурни индикации дека пандемијата е во завршна фаза

M T
Извршниот директор на фармацевтската компанија Модерна, Стефан Бансел, во интервју за CNBC рече дека „разумно е да се претпостави дека веројатно се приближуваме до последната...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

Израелски функционер: Ковид-19, веројатно, никогаш нема да исчезне

M T
Генералниот директор на Министерството за здравство на Израел, Нахман Еш, денеска изјави дека Ковид-19 веројатно никогаш нема да исчезне додека новата потподелба на омикрон БА.2...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Град со 3,6 милиони луѓе во карантин поради 99 случаи на Ковид-19

M T
Властите во југозападниот кинески град Бајсе им наредија на жителите од денеска да останат дома и да избегнуваат непотребни патувања, поради зголемениот број на случаи...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

Директорот на Центарот Гамалеја – Спутник лајт обезбедува тримесечна заштита од омикрон

M T
Студијата за руската вакцина „Спутник лајт“ покажа дека луѓето кои го примиле овој препарат како трета доза ќе бидат 100 отсто заштитени од сојот „омикрон“...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

Најнова студија: Две третини од Британците кои се заразиле со омикрон, претходно прележале ковид

M T
Според најновата британска студија, две третини од луѓето во Британија, кои неодамна се заразиле со сојот омикрон на коронавирус, претходно веќе имале ковид. Скоро двајца...
КОРОНАВИРУССВЕТТОП ВЕСТИ

Шефот на Фајзер: Омикронскиот бран е последниот во кој ќе имаме такви ограничувања

M T
Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, даде интересно интервју за француската телевизија BFM, во кое истакна дека сегашниот бран на сојот омикрон коронавирус ќе биде...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Првите три смртни случаи од омикрон во Иран

M T
Иранското Министерство за здравство ги пријави првите три смртни случаи во земјата од многу заразниот сој на омикрон. „Бројот на пациенти со омикрон во земјата...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Фајзер прави вакцина против сојот омикрон

M T
Вакцината на американската фармацевтска компанија Фајзер против сојот омикрон ќе биде готова во март, а компанијата веќе почнала да произведува дози, откри за CNBC извршниот...
КОРОНАВИРУС

МЗ: Зголемен број на реинфекции со Ковид 19, расте процентот на заразени со Омикрон

M T
Министерството за здравство ја информира јавноста дека согласно анализите на Институтот за јавно здравје, во период од една седмица за 51%, е зголемен бројот на...
КОРОНАВИРУССВЕТТОП ВЕСТИ

Омикрон хара низ целата планетата: Кои се најчестите симптоми на инфекција со оваа варијанта

CENTAR MKD
Омикрон варијанта на коронавирусот е сè поприсутна ширум светот. Иако неодамна се појави, се чини дека омикрон ќе стане доминантна варијанта. Се чини дека единствената...
КОРОНАВИРУССВЕТ

СЗО: Омикрон не треба да се смета за поблага варијанта на вирусот

M T
Високо заразниот омикрон вид на коронавирус создава помалку опасен тек на ковид од глобално доминантниот делта сој, но не треба да се карактеризира како „благ“,...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Во Грција 9 од 10 заболени од ковид се заразени со омикрон

M T
Девет од десет случаи во Грција може да се припишат на омикрон варијантата на коронавирус, изјави заменик-министерката за здравство Мина Гага. Таа рече дека на...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Велика Британија прави план за воведување вонредна ситуација поради омикронот

M T
Владата на Велика Британија прави планови за вонредни состојби во случај болниците, училиштата и другите сектори да бидат погодени од сериозен недостиг на персонал во...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Фаучи: Омикронот може да ги преполни болниците

M T
Главниот специјалист за инфективни болести на САД, Ентони Фаучи денеска предупреди дека се уште постои опасност од зголемување на хоспитализирањата иако првичните податоци покажуваат дека...
КОРОНАВИРУСТЕМАМОЗАИК

Откриено е зошто омикрон генерално не развива потешка форма на болеста

M T
Клучниот дел од втората линија на одбрана на имунолошкиот систем, имено неговите Т-клетки, е многу ефикасен кога станува збор за препознавање и напад на омикронската...