Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » омикрон
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Шефот на Фајзер: Омикронскиот бран е последниот во кој ќе имаме такви ограничувања

M T
Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, даде интересно интервју за француската телевизија BFM, во кое истакна дека сегашниот бран на сојот омикрон коронавирус ќе биде...
Коронавирус Свет

Првите три смртни случаи од омикрон во Иран

M T
Иранското Министерство за здравство ги пријави првите три смртни случаи во земјата од многу заразниот сој на омикрон. „Бројот на пациенти со омикрон во земјата...
Коронавирус Свет

Фајзер прави вакцина против сојот омикрон

M T
Вакцината на американската фармацевтска компанија Фајзер против сојот омикрон ќе биде готова во март, а компанијата веќе почнала да произведува дози, откри за CNBC извршниот...
Коронавирус

МЗ: Зголемен број на реинфекции со Ковид 19, расте процентот на заразени со Омикрон

M T
Министерството за здравство ја информира јавноста дека согласно анализите на Институтот за јавно здравје, во период од една седмица за 51%, е зголемен бројот на...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Омикрон хара низ целата планетата: Кои се најчестите симптоми на инфекција со оваа варијанта

CENTAR MKD
Омикрон варијанта на коронавирусот е сè поприсутна ширум светот. Иако неодамна се појави, се чини дека омикрон ќе стане доминантна варијанта. Се чини дека единствената...
Коронавирус Свет

СЗО: Омикрон не треба да се смета за поблага варијанта на вирусот

M T
Високо заразниот омикрон вид на коронавирус создава помалку опасен тек на ковид од глобално доминантниот делта сој, но не треба да се карактеризира како „благ“,...
Коронавирус Свет

Во Грција 9 од 10 заболени од ковид се заразени со омикрон

M T
Девет од десет случаи во Грција може да се припишат на омикрон варијантата на коронавирус, изјави заменик-министерката за здравство Мина Гага. Таа рече дека на...
Коронавирус Свет

Велика Британија прави план за воведување вонредна ситуација поради омикронот

M T
Владата на Велика Британија прави планови за вонредни состојби во случај болниците, училиштата и другите сектори да бидат погодени од сериозен недостиг на персонал во...
Коронавирус Свет

Фаучи: Омикронот може да ги преполни болниците

M T
Главниот специјалист за инфективни болести на САД, Ентони Фаучи денеска предупреди дека се уште постои опасност од зголемување на хоспитализирањата иако првичните податоци покажуваат дека...
Коронавирус Centar Мозаик

Откриено е зошто омикрон генерално не развива потешка форма на болеста

M T
Клучниот дел од втората линија на одбрана на имунолошкиот систем, имено неговите Т-клетки, е многу ефикасен кога станува збор за препознавање и напад на омикронската...
Коронавирус Свет

Велика Британија со 105 милиони фунти ќе им помага на државите во справување со омикрон

M T
Британија вети 105 милиони фунти или околу 141,7 милиони долари итна помош за ранливите нации, особено во Африка, поради ширењето на високо преносливиот сој омикрон....
Коронавирус Свет

Италија воведува здравствени карти поради ширење на сојот омикрон

M T
Поради ширењето на сојот омикрон, италијанската влада одлучи да воведе пропусници за вакцинација од 10 јануари, односно таканаречени здравствени карти во превозот, хотелите, терасите, рестораните....
Коронавирус Свет

Американците го срушија црниот светски рекорд – речиси половина милион заразени со Ковид-19

M T
Соединетите Држави се најтешко погодената земја од пандемијата на коронавирус. Сепак, ситуацијата ја усложнува фактот што во САД во последните 24 часа се откриени дури...
Коронавирус Свет Во тренд...

Добра вест – Научници открија антитела кои го неутрализираат омикрон

M T
Научниците идентификуваа антитела кои ги таргетираат непроменетите делови на коронавирусот, кој продолжува да мутира и еволуира, а откритието претставува промена што може да доведе до...
Коронавирус Свет

5 СИМПТОМИ НА ОМИКРОН КОИ СЕ ПОЈАВУВААТ ВО ПРВИТЕ 2 ДЕНА ОД ИНФЕКЦИЈАТА: Инкубацијата не е како кај обичната корона – ЕВЕ КОЛКУ ТРАЕ

M T
Студијата врз која се повикуваат сите светски експерти откри колку долго трае инкубацијата и какви се симптомите на инфекција со сојот омикрон во првите 48...
Коронавирус Свет

Џонсон: Омикрон создава проблеми, но очигледно е поблаг од делта-сојот

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека омикрон сè уште предизвикува „вистински проблеми“, како што е зголемување на хоспитализирањата, но дека е „очигледно поблаг од...