11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » оксфорд
КоронавирусСвет

Научници од Оксфорд открија ген кој двојно го зголемува ризикот од смрт од Ковид-19

M T
Научниците од Универзитетот Оксфорд открија ген кој го удвојува ризикот од откажување на белите дробови и смрт од ковид. Имено, тие тврдат дека 60 отсто...
КоронавирусCentar

Оксфордската вакцина ефикасна до 90 проценти, а ќе чини само 3 долари

CENTAR MKD
Вакцината против коронавирус, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „АстраЗенека“, ќе чини меѓу три и четири долари, објави денес британски „Телеграф“. Тестирањето...
КоронавирусCentarСвет

„Јас сум првиот кој самоуверено ќе каже кога светот се враќа во нормала“ – професор од Оксфорд со позитивни вести

CENTAR MKD
Светот со пандемијата коронавирус се бори веќе 11 месеци, а она што сите го исчекуваме е престанокот на користење на заштитните маски и слободното дишење...
КоронавирусCentarВо тренд...

Шефот на тимот на Оксфорд: Мали се шансите вакцината да биде спремна пред Божик

CENTAR MKD
Вакцината за коронавирус сè уште не е одобрена, но постојат две главни цели во доцните клинички испитувања. Директорот на групата истражувачи во Оксфорд вели дека...
КоронавирусCentarСветТОП ВЕСТИ

Британија почна забрзан процес за одобрување на вакцината на Оксфорд

CENTAR MKD
Фармацевтската компанија „AstraZeneca“ денес објави дека британскиот здравствен регулатор (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) започнал забрзан преглед на вакцината против коронавирус. Вакцината на „AstraZeneca“...