17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » нуклеарна централа
БизнисСвет

Британија ќе инвестира 700 милиони фунти за нова нуклеарна централа

M T
Велика Британија ќе инвестира 700 милиони фунти во новата нуклеарна централа „Сајзвел Ц“, изјави денеска премиерот Борис Џонсон, кој следната недела ја напушта својата канцеларија...
Војна во УкраинаСвет

Реакторот во нуклеарната централа Запорожје исклучен поради гранатирање

M T
Еден од двата оперативни реактори во комплексот на нуклеарната централа Запорожје во Украина е затворен поради руско гранатирање. „ Како резултат на уште еден минофрлачки...
Војна во УкраинаСвет

Русија за пожарот во нуклеарната централа: Тоа е провокација од Киев

M T
Руските сили ја преземаат контролата врз градот Енергодар, дом на најголемата нуклеарна централа во Европа, соопшти руското Министерство за одбрана. „ Пожарот во нуклеарната централа...
Војна во УкраинаСвет

Русија: Нуклеарната централа ја запалија Украинците, монструозна провокација

M T
Русија ја окупираше нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, но за време на борбите меѓу руските и украинските сили кои траеја во текот на ноќта,...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Украина: Русите ја зазедоа нуклеарната централа

M T
Државниот инспекторат за нуклеарна регулатива на Украина објави дека областа на нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, била окупирана од руската армија. Информацијата на социјалните...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Изгаснат пожарот во најголемата нуклеарна центрaла во Европа

M T
Украинските итни служби кажаа дека успеале да го изгаснат пожарот во најголемата нуклеарна централа во Европа, која ноќеска била нападната од руските сили. Како што...
Свет

Без образложение исклучена единствената нуклеарна централа во Иран

M T
Единствената иранска нуклеарна централа, без образложение е привремено итно исклучена, објави денеска иранската државна телевизија. Официјалниот претставник на државната компанија за електрична енергија „Таванир“, Голамали...