30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » нехамер
Свет

Нехамер: Условите за пристапување на Украина во ЕУ мора да важат и за земјите од Западен Балкан

M T
Австрискиот канцелар Карл Нехамер во пресрет на денешниот Самит на ЕУ изјави дека условите за пристапување на Украина мора да важат и за земјите од...
Свет

Нехамер го поддржува предлогот на Макрон за политичка заедница на ЕУ

M T
Австрискиот канцелар Карл Нехамер ја поддржува идејата на претседателот на Франција за нова политичка унија на ЕУ со можни идни членки како Украина. Нехамер посочува...
Свет

Нехамер: Путин рече дека испораката на гас ќе биде по договор, а плаќањето во евра

M T
Австрискиот канцелар Карл Нехамер изјави дека рускиот претседател Владимир Путин, за време на нивната средба претходно оваа недела во Москва, му рекол дека испораката на...
Војна во Украина Свет

Нехамер: Австрија останува неутрална

M T
Австрискиот канцелар Карл Нехамер ја прекина дискусијата за укинувањето на австриската неутралност со пораката „Австрија останува неутрална“. „ Австрија беше неутрална, неутрална е и ќе...