36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : мутација

Коронавирус Centar

Научниците предупредуваат: Наскоро може да се појави нова мутација која ќе ги надмудри вакцините против ковид-19

CENTAR MKD
Повеќе од сигурно е дека наскоро ќе се појави нова мутација на коронавирусот која ќе успее да ги „надмудри“ вакцините против ковид-19, предупредува Д-р Дејвид...
Коронавирус Centar Свет

Научниците откриваат: Зошто коронавирусот толку брзо се шири?

CENTAR MKD
Повеќето соеви на вирусот САРС-Ков-2 имаат специфична мутација поради која вирусот е многу позаразен. Што повеќе време одминува од почетокот на пандемијата, толку повеќе тие...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

CENTAR MKD
Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна, Роспотребнадзор наведува дека во Русија...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

CENTAR MKD
Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите велат дека тоа може да...
Коронавирус Centar

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

CENTAR MKD
Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на Светската здравствена организација, Марија ван...