30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » молдавија
Свет Во тренд...

Украина и Молдавија со кандидатски статус, Макрон: Ова е порака до Русија

M T
Еден од најмоќните европски политичари, францускиот претседател Емануел Макрон, ја поздрави одлуката Украина да добие официјален статус на земја кандидат за членство во Европската Унија,...
Свет

Шолц: Ќе вложам максимални напори Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе вложи максимални напори на Украина и на Молдавија да им даде кандидатски статус, дека ЕУ треба да биде...
Свет

Институтот за војна: Русите бавно напредуваат, можеби ќе сакаат да ја вклучат и Молдавија во војната

M T
Во извештајот на Институтот за војна за состојбата на боиштето во Украина се вели дека Русите бележат мали, но постојани успеси во источна Украина. Во...
Свет

Експлозии во Молдавија – Нападнатa зградата на државната безбедност

M T
Серија експлозии ја потресоа зградата на државната безбедност во Тираспол во Придњестровје, одметната проруска територија во Молдавија. Неколку часа откако руското Министерство за одбрана денеска...