6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » мобилизација
Свет

Шојгу: Досега повеќе од 200.000 луѓе се мобилизирани во руските вооружени сили

M T
Досега повеќе од 200.000 лица повикани како дел од делумната мобилизација им се приклучија на вооружените сили на Руската Федерација, изјави денеска рускиот министер за...
СветВо тренд...

Кремљ призна: Имаше грешки за време на мобилизацијата

M T
Кремљ призна дека направиле грешки кога ги мобилизирале резервистите на руската армија да се борат во Украина, а повеќе извештаи велат дека биле повикани луѓе...
Свет

Бен Валас е убеден дека најавата на Путин за мобилизација е признание дека неговата инвазија пропаѓа!

M T
Претседателот на Русија, Владимир Путин во своето обраќање до нацијата најави делумна мобилизација, која ќе започне денеска. Тој најави и дека Русија ќе биде подготвена...
Свет

Путин најави делумна мобилизација: Целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи Русија

M T
Рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација на долгоочекуваниот говор. „Собранието ќе биде информирано за мерките потребни за спроведување на делумна мобилизација“, рече тој денеска....
Војна во УкраинаСвет

Украина тврди: Русите прават голема и тајна мобилизација

M T
Русија почна тајна мобилизација на резервистите, тврди украинската армија во најновиот извештај. „За време на изборот на кандидати, предност им се дава на оние кои...
Војна во УкраинаСвет

Путин: Нема да ги мобилизираме Русите да се борат во Украина

M T
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека нема да испраќа регрути и резервисти да се борат во Украина и дека офанзивата ја воделе „професионалци“ кои извршуваат...