5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Меркел
Свет

Меркел: Горбачов покажа како еден државник може да го промени светот

M T
Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел му оддаде почит на поранешниот советски лидер и добитник на Нобеловата награда за мир Михаил Горбачов, опишувајќи го како „уникатен...
Свет

Повици до Меркел да го вразуми Путин да ја прекине војната

M T
Сè повеќе има повици до поранешната германска канцеларка Ангела Меркел да се врати од пензија и да разговара со рускиот претседател Владимир Путин за ставање...
Свет

Почина портпаролката на Ангела Меркел

M T
Портпаролката на владата на поранешната канцеларка Ангела Меркел, Мартина Фиц, почина по тешко боледување, соопшти германската влада. Фиц на 29 октомври последен пат седна до...
Свет

Меркел на состанок со Путин на годишнината од нападот врз Навални

M T
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се среќава со рускиот претседател Владимир Путин во Кремљ, точно една година откако критичарот на Путин, Алексеј Навални, беше нападнат...
Свет

Меркел за ситуацијата во Авганистан: Потребно е да се евакуираат околу 10 илјади луѓе

M T
Германија можеби ќе треба да евакуира дури 10.000 луѓе од Авганистан, изјави денеска германската канцеларка, Ангела Меркел. Меркел ова го кажала обраќајќи им се на...
Свет

Меркел за ситуацијата во Авганистан: Минуваме низ тешки часови

M T
Минуваме низ тешки часови, сега треба да се концентрираме на спасување на луѓето, рече германската канцеларка Ангела Меркел во врска со ситуацијата во Авганистан. На...
Свет

Меркел во посета на најпогодените oбласти: Во јазикот немаме зборови со кои може да се опише ова уништување

M T
Германската канцеларка Ангела Меркел за време на посетата на поплавените германски региони изјави дека ситуацијата е надреална и застрашувачка, додавајќи дека Владата итно ќе ги...
Свет

Бајден разговараше со Меркел: Ќе се спротивставиме на руската агресија

M T
Американскиот претседател Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел ветија дека ќе работат заедно за да се одбранат од Русија и да се спротивстават на...
КоронавирусСвет

Германија нема да воведе задолжителна вакцинација против коронавирус, одлучи Меркел

M T
Германија нема да воведе задолжителна вакцинација против коронавирус, изјави денеска германската канцеларка, Ангела Меркел. Меркел додаде дека ќе биде побезбедно да се вакцинираат повеќе Германци,...
Свет

Меркел прими различни вакцини – прва доза од „Астразенека“, а втора од „Модерна“

M T
По вакцината на „Астразенека“ во април, германската канцеларка Ангела Меркел сега ја прими вакцината на „Модерна“ како втора доза. Меркел (66) е вакцинирана пред неколку...
КоронавирусСветВо тренд...

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

CENTAR MKD
Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг...