11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » масакр
Свет

Училиштето во Тексас каде се случи масакр ќе биде срушено

M T
Основното училиште во Тексас, каде вооружен напаѓач уби 19 ученици и две учителки, ќе биде урнато, изјави градоначалникот. Дон Меклафлин го кажа ова во вторникот...
Свет

Десет години по масакрот во Норвешка, Брејвик бара ослободување

M T
Десет години по извршувањето на најсмртоносниот напад во Норвешка, десничарскиот екстремист Андерс Беринг Брејвик ќе побара од судот условно ослободување, а се очекува судот да...
Свет

Масакр во Нигер, убиени 69 луѓе, меѓу кои и градоначалник

M T
Неидентификувани вооружени лица убија 69 луѓе, вклучително и локален градоначалник на крајниот југозапад на Нигер. Делегацијата, предводена од градоначалникот на Банибангуа, беше нападната од заседа,...
Свет

Убиецот од Паркленд го призна масакрот во училиштето – обвинителите најавија дека ќе бараат смртна казна

M T
Николас Круз, кој е обвинет за масовното убиство во средното училиште во Паркленд, Флорида, во 2018 година, се изјасни за виновен за најголемиот масакр што...
Свет

Спречен уште еден масакр во Русија

M T
Уапен е студент на Филолошкиот факултет во рускиот регион Краснојарск, кој планирал убиство на колега, потврди директорот на Истражниот комитет, Александар Бастрикин. „ Го спречивме...
Свет

Десет години од масакрот на Брејвик кој влезе во историјата како најголем терористички напад во Норвешка

M T
Пред точно десет години, масовниот убиец Андерс Брејвик уби 77 лица во Осло и на островот Утоја во Норвешка. Норвежанецот Брејвик ладнокрвно уби 69 млади...