25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » локдаун
КоронавирусСветТОП ВЕСТИ

Речиси еден милион луѓе во локдаун во Вухан поради четири случаи на ковид

M T
Речиси милион луѓе во предградијата на Вухан, централниот кинески град каде што за прв пат беше откриен коронавирусот, се ставени во карантин. На жителите на...
КоронавирусСвет

Холандија воведува „локдаун“ – се се затвора по 19 часот

M T
Холандија ќе биде првата западноевропска земја што ќе воведе делумно затворање на земјата. Рестриктивните мерки ќе стапат на сила претстојниот викенд, соопшти денеска холандскиот јавен...
КоронавирусСвет

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

M T
Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сe уште е близу до рекордно...
Свет

Орбан: Воведување локдаун не би било фер кон вакцинираните

M T
Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, изјави денеска дека новото заклучување поради ковид ќе биде неправедно за шесте милиони луѓе кои примиле две дози вакцина, но...
КоронавирусСвет

Властите испраќаат војска на улиците во Сиднеј за контрола на „локдаунот“

M T
Австралиските власти испратија стотици војници во Сиднеј да помогнат во спроведувањето на заклучувањето воведено поради ширењето на вирусот, пишува Би-би-си. Војниците ќе поминат обука за...
КоронавирусСветТОП ВЕСТИ

Речиси половина Австралија е во „локдаун“

M T
Во Австралија на сила се построги епидемиолошки мерки за сузбивање на ширењето на делта-варијантата на коронавирусот, а вкупно седум градови се „под клуч“. Денес е...
КоронавирусCentarМакедонијаВо тренд...

Д-р Трајковски: Вирусот е насекаде – потребен е итен „локдаун“

CENTAR MKD
Професорот по теоретска механика на битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ Дејан Трајковски ги повикува здравствените власти веднаш да спроведат целосно затворање, за да се намали...