19.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » курти
Свет

Курти: Косово е најдемократската земја на Западен Балкан

M T
Косовскиот премиер Албин Курти денеска во разговор со поранешниот шеф на Меѓународната граѓанска канцеларија Питер Фејт оцени дека Косово е „најдемократската земја на Западен Балкан“....
Свет

Вучиќ и Курти на иста маса, српскиот претседател се надева на некакво решение

M T
Средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Аљбин Курти во рамките на дијалогот Белград-Приштина започна во Брисел околу 10:30 часот, чиј домаќин е...
Свет

Гренел: Курти е фашистички премиер, Белград да не наседнува

M T
Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател за преговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, оцени дека косовскиот премиер, Албин Курти живее во минатото и е...
Свет

Кривична пријава против косовскиот премиер Албин Курти

M T
Социјалдемократската партија најави дека ќе поднесе кривична пријава против косовскиот премиер Албин Курти за неговиот статус на ветеран на ОВК. СДП во соопштението соопшти дека...
Свет

Курти: Русија може да се обиде да го прошири конфликтот преку своите посредници на Балканот

M T
Во изјава за Си-Ен-Ен, косовскиот премиер Албин Курти рече дека Србија сака европски пари, руско оружје, кинески инвестиции и американска толеранција и дека не е...