5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » колективен имунитет
КоронавирусСветВо тренд...

Во Италија вакцинирани 60 проценти од граѓаните постари од 12 години

M T
Италија досега целосно вакцинираше 60 проценти од своето население постаро од 12 години. Тоа значи дека 32,4 милиони луѓе ги примиле двете дози на вакцината...
Коронавирус

Делта сојот влијае на младите – нема колективен имунитет додека не се вакцинираат, велат германските имунолози

M T
Колективен имунитет на коронавирус веројатно нема да се постигне без вакцинирање на деца и адолесценти, објави германското здружение за имунологија (DGfI). „Обично се смета дека...