30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Ким Џонг-ун
Коронавирус Свет

Ким Џонг -ун ќе ја активира војската во борбата против коронавирусот?

M T
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун наредил, за време на вонредниот состанок на Политбирото, армијата да се користи за стабилизирање на снабдувањето со лекови во Пјонгјанг,...
Свет

Ким Џонг Ун: Нуклеарните сили на Северна Кореја мора да бидат подготвени

M T
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на воената парада изјави дека Пјонгјанг ќе го забрза развојот на своето нуклеарно оружје, кое мора да биде подготвено во...
Свет

Ким Џонг-ун не користел двојник туку ослабнал 20 килограми

M T
Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, изгубил околу 20 килограми откако претходно тежел околу 140 килограми, но се чини дека нема никакви здравствени проблеми, објави јужнокорејската разузнавачка...
Коронавирус Свет

Ким Џонг-ун ги одби кинеските вакцини, но нареди построги мерки во земјата

M T
Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун им нареди на службениците да спроведат поостра кампања за спречување на епидемијата откако тој одби некои странски вакцини против Kовид-19, понудени...
Свет

Ким Џонг-ун смени повеќе функционери заради пропусти во борбата со ковид-пандемијата

M T
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун остро ги критикуваше највисоките функционери за неуспехот во борбата против пандемијата на коронавирусот, што според него предизвикало „голема криза“ и ја...
Свет

Ким Џонг-ун потврди дека земјата се соочува со сериозен недостиг од храна

M T
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун призна дека земјата се соочува со напната состојба со храна, објавија денес тамошните државни медиуми. Северна Кореја, која се наоѓа во...