11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » капитол
Свет

Трамп најави дека ќе ги помилува напаѓачите на Капитол

M T
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп најави можност за помилување на некои напаѓачи на Капитол на 6 јануари 2021 година, доколку победи на претседателските избори во...
Свет

Бајден на годишнината од настаните во Капитол: „Трамп претставува континуирана закана за американската демократија“

M T
Претседателот на САД, Џо Бајден го обвини експретседателот Доналд Трамп дека претставува континуирана закана за американската демократија. Во говор по повод годишнината од смртоносниот напад...
Свет

41 месец затвор за еден од напаѓачите на Капитол – најголемата казна досега

M T
Скот Ферлемб, кој беше снимен како удира полицаец за време на нападот на американскиот Капитол на почетокот на годината, доби затворска казна од 41 месец,...