Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » јанша
Свет

Јанша: Некои лидери не сакаат проширување на ЕУ зашто вака имаат поевтина работна сила

M T
Словенија во текот на своето претседавање со Советот на ЕУ се избори во документите повторно да се воведе поимот „перспектива за членство“, наместо само „европска...
Коронавирус Свет

Јанша за протестите против ковид мерките – нема да се откажеме

M T
По синоќешниот протест во Љубљана, на кој илјадници граѓани побараа укинување на епидемиолошките мерки и предвремени избори, се огласи и премиерот на Словенија, Јанез Јанша....
Свет

Јанша: Не е наша должност да им помагаме на сите што бегаат наместо да се борат за татковината

M T
Премиерот на Словенија Јанез Јанша, коментирајќи ја ситуацијата во Авганистан рече дека Европската Унија нема да отвори хуманитарни или миграциски коридори за Авганистан, пренесуваат медиумите...
Свет

Група Словенци протестираа пред Европскиот парламент против Јанша

M T
Група Словенци протестираа денеска пред зградата на Европскиот парламент против премиерот Јанез Јанша барајќи заштита на владеењето на правото во Словенија, која го презеде претседателството...
Свет

Јанша: Некои членки на ЕУ веќе планираат задолжителна вакцинација

M T
Словенија во моментов има само околу 40 потврдени случаи на зараза со делта-видот на коронавирусот, рече премиерот Јанез Јанша во парламентот, но додаде дека четвртиот...
Свет

“Њујорк Тајмс“: Словенечкиот премиер ја следи тактиката на Трамп

M T
Словенечкиот премиер Јанез Јанша, чија земја од 1 јули ќе претседава со ЕУ, следи тактика што медиумите ја пишуваат дека ја користел поранешниот американски претседател...