25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » инфекција
КоронавирусЗдравје

Можни проблеми со срцето и една година по блага инфекција со коронавирус, покажуваат истражувањата

M T
Можни се проблеми со срцето и една година по блага инфекција со Ковид-19. Според најновите истражувања, оштетување на срцето може да настане и по почетните...
КоронавирусСвет

Над 130.000 луѓе во изолација поради една вработена во реално шоу заразена со ковид

M T
Едно реално шоу во Австралија наиде на бројни критики откако илјадници Австралијци беа ставени во изолација заради инфекција на еден вработен на сетот. Вработената, за...
КоронавирусСвет

Нултиот пациент на новиот бран во Кина бил во карантин четири недели, па го раширил вирусот

M T
Мажот кој помина 21 ден во задолжителен карантин по враќањето во Кина од странство, беше означен како нулта пациент на новиот бран. Во провинцијата Фуџијан...
КоронавирусCentarСвет

Германски вирусолог шокира со изјавата: Вакцинираните „намерно“ да се инфицираат со коронавирус

M T
Германскиот вирусолог, Кристијан Друстен, рече дека е неопходно вакцинираните граѓани намерно да бидат инфицирани со коронавирусот. Најистакнатиот германски вирусолог, Кристијан Друстен, препорачува вакцинираните луѓе да...
КоронавирусСвет

Лице инфицирано со делта-сојот може да зарази 20 до 30 луѓе, вели епидемиолог од БиХ

M T
Во Босна и Херцеговина, денеска е регистрирано зголемување на бројот на смртни случаи поврзани со инфекција од коронавирус, откако во изминатите 24 часа беа пријавени...
КоронавирусВо тренд...ТОП ВЕСТИ

МЗ: Млади, вакцинирајте се! Сè повеќе млади развиваат тешка клиничка слика од Ковид-19

M T
Се намалува старосната граница на заразени од коронавирус кои развиваат тешка клиничка слика на болеста. Меѓу последно евидентираните хоспитализиции и смртни случаи предизвикани од компликации...
КоронавирусCentarМозаик

Најдолгата инфекција со корона некогаш забележана „Бев тестиран 42 пати и сопругата организираше погреб пет пати“

M T
Британецот Дејв Смит (72) се разболе од корона вирусот на почетокот на првиот бран во Велика Британија. Меѓутоа, додека повеќето од нив го прележаа вирусот...
КоронавирусСвет

Бројот на заразени во Швајцарија надмина 100.000

CENTAR MKD
Во Швајцарија, во последните 24 часа се потврдени 6.634 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени достигна над 100.000. Во истиот период...
КоронавирусCentarТОП ВЕСТИ

Регионот повторно руши рекорди: Хрватска е пред колапс, нови проблеми за Италија

CENTAR MKD
Зголемување за бројот на лица заразени со коронавирус и денес се евидентираат во земјите од регионот и светот. Хрватска за прв пат регистрираше повеќе од...