22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » имунолошки одговор
КОРОНАВИРУСТЕМАИЗБОР

Вакцините против Ковид предизвикуваат имунолошки одговор кај пациенти со хронични воспалителни заболувања

M T
Повеќето пациенти на имуносупресивни лекови за хронични воспалителни состојби, како што се ревматоиден артритис, мултиплекс склероза и воспалителни заболувања на дебелото црево, се уште можат...
КОРОНАВИРУСИЗБОР

Со мешањето на овие две вакцини се добива подобар имунолошки одговор на коронавирусот

M T
Ако кај лицата кои како прва доза примиле вакцина на „Астразенека“ како втора доза им се даде вакцината на „Фајзер“, тоа ќе произведе подобар имунолошки...