Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » џонсон
СветВо тренд...

Џонсон во прошталниот говор како премиер се опиша себе како бустер ракета: „Тоа е тоа, народе“

M T
Борис Џонсон го одржа својот проштален говор до нацијата, опишувајќи се себеси како „ракетен засилувач што ја заврши својата работа“. „ Тоа е тоа, луѓе“...
Свет

Зеленски по оставката на Борис Џонсон: Тој беше вистински пријател на Украина

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е убеден дека британската политика кон Украина нема да се промени во блиска иднина и покрај оставката на Борис...
Свет

Британски медиуми: Борис Џонсон е подготвен да поднесе оставка

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон е подготвен да поднесе оставка, јавуваат британските медиуми, додавајќи дека денеска се очекува официјално соопштение. Тој се соочува со невидена владина...
Свет

Џонсон: Ако Путин беше жена немаше да ја нападне Украина

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека војната е „совршен пример за...
Свет

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија повторно да се вклучи во...
Свет

Борис Џонсон останува на чело на Конзервативната партија

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон останува на функцијата откако членовите на неговата Конзервативна партија ја потврдија неговата доверба во гласањето. Пратениците од двата дома на парламентот...
Свет

Џонсон го намалува државниот апарат, во Велика Биратнија се планира да бидат отпуштени околу 90.000 вработени

M T
Петтина од вработените во јавните институции на Велика Британија ќе бидат отпуштени со одлука на премиерот Борис Џонсон, кој им наложи на членовите на неговиот...
Свет

Џонсон го загуби клучното упориште во Лондон на локалните избори

M T
Конзервативната партија на британскиот премиер Борис Џонсон го загуби своето традиционално упориште Вандсворт во Лондон на локалните избори во Англија, првпат по 44 години. Конзервативците...
Свет

Џонсон: Не верувам дека Путин ќе употреби нуклеарно оружје

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека не очекува рускиот претседател Владимир Путин да употреби тактичко нуклеарно оружје во Украина. На прашањето од новинарите дали очекува...
Свет

Џонсон: Рускиот народ заслужува да ја знае вистината за Украина

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска апелираше до Русите, повикувајќи ги „да се информираат од независни извори“ за, како што рече, „злосторствата извршени од нивните војници...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Зеленски: Џонсон помага повеќе од другите лидери

M T
Претседателот на Украина Володимир Зеленски даде интервју за магазинот „Економист“ во кое изјави зошто е важно да се запре рускиот лидер Владимир Путин. Во интервјуто,...
Свет

Џонсон: Нема шанси Украина наскоро да се приклучи на НАТО

M T
Доцна вчера, украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина може да ја повлече својата кандидатура за приклучување кон воената алијанса на НАТО, што се чини...
Свет

Џонсон го предупреди Зеленски: Руската инвазија е можна во следните часови или денови

M T
За време на разговорите со неговиот украински колега Володимир Зеленски, британскиот премиер Борис Џонсон рече дека руската инвазија е можна за неколку часа или денови,...
Свет

Џонсон: Британија размислува да испрати воени бродови во Југоисточна Европа

M T
Британската влада ја разгледува опцијата да испрати воени бродови во Југоисточна Европа, со цел да ги заштити своите сојузници, изјави британскиот премиер Борис Џонсон. Според...
Свет

Покрената внатрешна истрага против Џонсон за забавите за време на рестриктивните мерки

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон добил известување за внатрешна истрага поради наводните забави во канцеларијата на Даунинг стрит за време на рестриктивните мерки, соопшти кабинетот на...
Свет

Џонсон: На Путин ќе му кажам да не ги преминува границите

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон, денеска, најави дека на разговорот најавен за подоцна неделава ќе му каже на рускиот претседател Владимир Путин да не ги преминува...
Свет

Борис Џонсон: Инвазијата на Украина би била катастрофален чекор

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека инвазијата на Украина ќе биде „катастрофален чекор“. Портпаролот на премиерот Џонсон истакна дека...