11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » чешка
МакедонијаКултура

Костадиновска-Стојчевска во Прага: Со Чешка споделуваме богато словенско минато и неопходна европска иднина

M T
Синоќа, на Денот на независноста – 8 Септември, во Прага продолжија настаните од манифестацијата „Денови на македонската културата“. Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, пред концертот...
СтавСветВо тренд...

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

M T
Чешка денеска го започнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда до крајот на годината ќе...
КоронавирусСветВо тренд...

Црн рекорд во Чешка – над 30.000 заразени

M T
Чешките власти регистрираа рекордно дневно зголемување на бројот на заразени со коронавирусот во последните 24 часа, покажуваат податоците на Министерството за здравство на земјата. Во...
КоронавирусСвет

Речиси 30.000 новозаразени во Чешка за еден ден, најмногу од почетокот на пандемијата

M T
Во Чешка се регистрирани 27.717 нови случаи на зараза со коронавирус, што е најмногу досега за еден ден, соопшти тамошното министерство за здравство. Податоците покажуваат...
КоронавирусСвет

Два дена одмор за вработените во администрација во Чешка кои ќе се вакцинираат

M T
Владата на Чешка објави дека го усвоила предлогот да им се даде дополнителен одмор на сите вработени во јавната администрација кои се вакцинирани против Ковид-19....
Свет

Чесите исплашени по големото невреме: Никој овде не очекуваше торнадо

M T
Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во силното невреме проследено со торнадо што го погоди југоистокот на Чешка, потврдија денеска спасувачките служби. Жителка...
КоронавирусСвет

„Додека нашите лекари се борат на фронтот, тој оди во ресторан”

CENTAR MKD
Чешкиот премиер Анджеј Бабиш најави смена на министерот за здравство Роман Примула, доколку тој самиот не си даде оставка. Ова ќе се случи поради состанок...
КоронавирусСвет

Чешка влада: Сите мерки се употребени, ни останува само вонредна состојба

CENTAR MKD
Во Чешка вчера беа потврдени 14.968 новоинфицирани со коронавирус, што е дури за 3.000 повеќе од претходниот ден. Владата итно воведе построги мерки со кои...
КоронавирусСвет

Чешката влада од утре затвора барови и ресторани, воведува и онлајн-настава

CENTAR MKD
Од утре до 3 ноември во Чешка ќе бидат затворени баровите и рестораните и ќе се воведе онлајн-настава во повеќето училишта како дел од новите...
КоронавирусСветТОП ВЕСТИ

Во Чешка повторно прогласена вонредна состојба

CENTAR MKD
Во Чешка, ноќеска на полноќ, повторно во сила е вонредна состојба поради големиот пораст на бројот на заболени со коронавирус. Владата на премиерот Андреј Бабиш...