Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » белорусија
Свет

Белорусија распоредува војници на границата со Украина, потврдиле белоруските вооружни сили

M T
Белорусија ќе распореди трупи за специјални операции во три области во близина на границата со Украина, соопштиле белоруските вооружени сили, објавија светските агенции. Соопштението на...
Бизнис Свет

Велика Британија ги прошири санкциите кон Русија и Белорусија

M T
Велика Британија ги прошири санкциите против Русија и Белорусија. Санкциите вклучуваат повисоки царини за увоз на благородни метали од Русија и забрана за извоз на...
Свет

Белорусија започна проверка на силите за реакција, министерството тврди дека не претставуваат никаква опасност

M T
Белоруската армија започна ненадејна проверка на силите за реакција, објавило на „Телеграм“ Министерството за одбрана на Белорусија, пренесуваат локалните медиуми. Според најавите, воените единици и...
Свет

Лукашенко: Единството на Русија и Белорусија ќе биде модел за другите земји

M T
Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, ги демантираше гласините за приклучување на неговата земја кон Русија. Тој рече дека Русија и Белорусија ќе изградат такво единство на...
Свет

Лукашенко потпиша – Во Белорусија пристигнува нуклеарно оружје

M T
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ја потпиша одлуката за промена на Уставот по референдумот. На референдумот во Белорусија беше одобрен нов устав, со кој се...
Свет

Лукашенко: Белорусија нема да се приклучи на инвазијата

M T
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави за државните медиуми дека неговите сили нема да им се придружат на руските војници во инвазијата на Украина. Лукашенко, кој...
Свет Во тренд...

Русија и Белорусија започнаа воени вежби

M T
Русија и Белорусија денеска почнаа заеднички воени вежби со цел вежбање задачи за сузбивање и одбивање надворешна агресија. „ На 10 февруари започна заедничка вежба...
Коронавирус Свет

Белорусија им дозволи на лекарите да дијгностицираат ковид без тест

M T
Министерството за здравство на Белорусија им дозволи на лекарите да дијагностицираат Ковид-19 врз основа на клинички индикатори и рендген, без задолжителен ПЦР тест. Исклучок се...
Свет

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

M T
САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за 20 физички лица и 12...
Свет

Западните земји во ОН: Целта на Белорусија е дестабилизација на соседните земји

M T
Естонија, Франција, Ирска, Норвешка, САД и Велика Британија го покренаа прашањето за мигрантската криза за време на состанокот зад затворени врати на 15-члениот Совет за...
Свет

Украина испраќа хеликоптери на границата со Белорусија – Лукашенко се закани со прекин на гасот

M T
Украина ќе распореди 8.500 припадници на армијата и полицијата, како и 15 хеликоптери на границата со Белорусија, со цел да се спречат можните обиди на...
Свет

Литванија и Полска подигаат ограда на границата со Белорусија

M T
Литванија и Полска подигаат ограда долж границата со Белорусија за да го спречат приливот на мигранти, соопштија владите на овие земји. Литванија објави дека ќе...
Бизнис Свет

Соединетите Американски Држави забранија продажба на билети за летови кон Белорусија

M T
Министерството за транспорт на САД објави забрана за продажба на авионски билети на релација САД – Белорусија, по инцидентот со присилното слетување на авион на...
Свет

Хренин: Белорусија стана место каде се одвива битка за руското богатство

M T
Во тек е нова прераспределба на светот, а Белорусија стана бојно поле каде се одвива битка за руското богатство, изјави министерот за одбрана на Белорусија,...
Uncategorized

Сѐ повеќе авиокомпании најавуваат дека нема да летаат над Белорусија

CENTAR MKD
„Луфтханза“, КЛМ, САС, „Ер Франс“, ЛОТ и „Сингапур ерлајнс“ се дел од авиокомпаниите кои најавија дека ќе престанат да летаат над Белорусија. Европската агенција за...
Свет

Повеќе од 400 лица приведени на протестите во Белорусија

CENTAR MKD
Околу 442 лица беа приведени во неделата во Белорусија за кршење на законот за масовни настани, од кои 266 во Минск, соопшти денеска белоруското Министерство...