Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : бајден

Свет

Нов проблем за Бајден: Илјадници мигранти чекаат под мостот во Тексас

M T
Илјадници мигранти пристигнаа под мостот што ги поврзува градовите Дел Рио во Тексас и Акуано во Мексико и поставија импровизиран камп на горештините, поставувајќи му...
Свет

Мајка на загинат маринец му напиша на Бајден: Крвта на сите 13 херои е на вашите раце

M T
Мајката на еден млад маринец, кој беше убиен во самоубиствен напад од членови на групата ИСИС-К во Авганистан, го покани Доналд Трамп на неговиот погреб...
Свет

Бајден со порака до терористите: ИСИС, не завршивме со вас

M T
Американскиот претседател, Џо Бајден, денеска се обрати до нацијата по повод крајот на војната во Авганистан, бранејќи го хаотичното повлекување од Кабул, ден откако последните...
Свет

Бајден ја обвини Кина за прикривање на клучни информации за потеклото на пандемијата

M T
Американскиот претседател Џозеф Бајден ја обвини Кина дека прикрила „клучни информации за потеклото на пандемијата на коронавирусот“, по објавувањето на резимето на извештајот на американската...
Свет

Трамп за Бајден: Зборува како опасно момче, а тој не е тоа, не направи ништо

M T
Доналд Трамп, поранешниот претседател на САД, изјави дека нападите во Авганистан немаше да се случат доколку тој беше претседател. Во изјава за „Фокс њуз“, Трамп...
Свет

Бајден за синоќешнот напад во Авганистан: Нема да ви простиме ќе платите

M T
Американскиот претседател Џо Бајден се обрати до јавноста по терористичките напади во Кабул. Тој вети дека ќе ги „фати“ сторителите на нападот во кој загинаа...
Свет

Пентагон го советувал Бајден да го почитува договорот со талибанците, велат од Белата куќа

M T
Пентагон му препорача на американскиот претседател Џозеф Бајден да се придржува до договорот на 31 август како краен рок за заминување на американските војници од...
Свет

Бајден: Можно продолжување на рокот за евакуација по 31 август

M T
Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека тешката и болна евакуација на Американците и десетици илјади други луѓе од Кабул се забрзува и најави можност за...
Свет

Поднесено барање за отповикување на Бајден-„Ја остави Америка на цедило“

M T
Републиканската конгресменка Марџори Тејлор Грин поднесе три резолуции до американскиот Конгрес за импичмент на американскиот претседател Џо Бајден, пренесуваат светските медиуми. Таквиот потег, според натписите,...
Коронавирус Свет

Бајден и првата дама на САД ќе примат трета доза вакцина против ковид

M T
Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека тој и првата дама Џил Бајден ќе ја добијат третата доза од вакцината против Ковид-19, со цел да го...
Свет

Бајден за кризата во Авганистан: Мислам дека не беше неуспех

M T
Во настап на телевизиско интервју американскиот претседател го бранеше повлекувањето на американските војници од Авганистан и притоа кажа дека не мисли дека кризата во Авганистан...
Свет

Драстичен пад на поддршката на Бајден по победата на Талибанците покажуваат најновите извештаи

M T
Поддршката за американскиот претседател Џо Бајден падна за седум процентни поени, и е на најниско ниво од кога Талибанците ја освоија авганистанската престолнина, покажуваат најнови...
Свет

Бајден: Ако Талибанците му се закануваат на американскиот народ, ќе дејствуваме брзо и одлучно

M T
„Доколку Талибанците ја загрозат војската или народот во Америка, ние ќе дејствуваме брзо и одлучно“, рече американскиот претседател Џозеф Бајден во вонредното обраќање до нацијата...
Свет

Трамп го повика Бајден да поднесе оставка поради Авганистан

M T
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го повика актуелниот претседател Џо Бајден да поднесе оставка поради настаните во Авганистан. Во изјавата, Трамп оцени дека е време...
Свет

Бајден бaра оставка од гувернерот на Њујорк поради обвиненија за сексуално злоставување на жени

M T
Американскиот претседател Џозеф Бајден, спикерот на Претставничкиот дом на САД Ненси Пелоси и бројни членови на Демократската партија на Куомо го повикаа гувернерот на државата...
Коронавирус Свет

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

M T
Американскиот претседател Џо Бајден донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални вработени, соопшти Белата куќа во...
Свет

Нов лапсуз на Бајден, ги помеша имињата па наместо Обама го пофали Трамп

M T
За време на својот говор во средата, американскиот претседател Џозеф Бајден ги помеша имињата на поранешните претседатели Барак Обама и Доналд Трамп, како што и...
Свет

Бајден ја обвини Русија дека сака да влијае на изборите во САД

M T
Американскиот претседател ја обвини Русија за ширење „дезинформации“ со цел да влијае на парламентарните избори што ќе се одржат во САД во 2022 година, во...
Коронавирус Во тренд...

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

M T
Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се најдобриот начин да се избегне...
Свет

Бајден разговараше со Меркел: Ќе се спротивставиме на руската агресија

M T
Американскиот претседател Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел ветија дека ќе работат заедно за да се одбранат од Русија и да се спротивстават на...