Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » америка
Свет

Лавров: Европа се покорува на ставовите наметнати од Америка

M T
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека самитот на НАТО во Мадрид уште еднаш покажа дека земјите-членки очекуваат безусловна послушност. Лавров со порака...
Свет

Бајден: Демократијата е важен елемент за иднината на Америка

M T
Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, по големата регионална средба со самитот на Латинска Америка изјави дека демократијата е важен елемент за иднината на...
Свет

Воен авион со нуклеарен материјал се урна во Америка, загинаа пет лица

M T
Воен авион со нуклеарен материјал се урна во Калифорнија, САД, при што загинаа најмалку пет лица. Авионот се урнал во Империјалниот округ во близина на...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Америка подготвува нов пакет на воена помош за Украина во вредност од 750 милиони долари

M T
Висок американски официјален претставник на Министерството за одбрана потврди дека Америка подготвува нов пакет на воена помош на Украина во вредност од 750 милиони долари,...
Свет

Медведев за целите на Америка: Русија никогаш нема да дозволи таков развој на настаните

M T
Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев денеска зборуваше, анализирајќи ги целите на САД кога станува збор за позицијата на Русија во светскиот...
СветВо тренд...

Макрон и удри шамар на Америка – ги поддржува Путин и Русија

M T
Францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на денешната посета на Москва изјави дека верува оти е можен договор за да се избегне војна во Украина,...
Свет

Америка со порака до Русија: Повлечете ги војниците од украинската граница или ќе следат тешки санкции

M T
Соединетите Американски Држави ја повикаа Русија да ги повлече своите војници од украинската граница, предупредувајќи дека руската инвазија ќе предизвика санкции потешки од сите досега...
КоронавирусСвет

Америка со нови правила за влез на странските патници

M T
Поради ширењето на варијантата омикрон, Америка со заострени мерки за странските патници кои доаѓаат во Соединетите Држави, без разлика дали биле вакцинирани или не. Во...
Свет

Америка ги обучува тајванските војници, потврди претседателката на Тајван

M T
Мал број американски војници во Тајван обучуваат тајвански војници, изјави претседателката Цаи Инг-вен во интервју за Си-ен-ен, потврдувајќи го присуството на американските сили на островот...
Свет

Мистериозни експлозии во Америка, граѓаните во паника

M T
Жителите во американските сојузни држави Њу Хемпшир и Масачусетс слушнале и почувствувале силен тресок, а официјалните лица работат на истрагата што точно се случило отако...
Свет

Поднесено барање за отповикување на Бајден-„Ја остави Америка на цедило“

M T
Републиканската конгресменка Марџори Тејлор Грин поднесе три резолуции до американскиот Конгрес за импичмент на американскиот претседател Џо Бајден, пренесуваат светските медиуми. Таквиот потег, според натписите,...
Свет

Трамп: Ова не е евакуација, Америка е понижена

M T
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, рече дека поради катастрофата во Авганистан, неговиот наследник Џозеф Бајден ги понижил САД повеќе од кој било друг претседател во...
Свет

Горбачов: НАТО и Америка осудени на пропаст

M T
Михаил Горбачов, лидерот кој го надгледуваше повлекувањето на советските сили од Авганистан во 1989 година, изјавил дека распоредувањето на трупите на НАТО од почеток било...
Свет

Бајден: Ако Талибанците му се закануваат на американскиот народ, ќе дејствуваме брзо и одлучно

M T
„Доколку Талибанците ја загрозат војската или народот во Америка, ние ќе дејствуваме брзо и одлучно“, рече американскиот претседател Џозеф Бајден во вонредното обраќање до нацијата...
Свет

Захарова за состојбата со Кабул-Луѓето бараат помош а Америка молчи!

M T
Аеродромот во Кабул е преполн со луѓе кои бараат помош од САД за евакуација, но наместо одговор, настана тишина, што е со човековите права?, праша...
КоронавирусВо тренд...

Америка и СЗО договорија да развијат нови студии за потеклото на Ковид-19

M T
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера се сретна со генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адхан Гебрејесус во Кувајт за да се договорат...
Свет

Пожарите во Америка не стувнуваат, ветерот и грмотевиците создаваат дополнителна опасност

M T
Уште осум пожари избувнаа во Америка за само 24 часа, ветерот и грмотевиците создаваат дополнителна опасност, оганот не стувнува, пишувааат американските медиуми. Метеоролошката служба предупреди...
Свет

Иран остро кон Америка: Не сте повикани да коментирате за нашите избори

M T
Техеран ги обвини САД за мешање во внатрешните работи на земјата, откако Вашингтон изјави дека претседателските избори во Иран во петокот не биле слободни и...
Свет

Америка да се казни самата себеси поради Југославија, потоа да зборува за закон, порача Захарова

M T
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека Соединетите Американски Држави, пред да го изговорат зборот „закон“, прво мора да воведат санкции...